Státy Severní Ameriky, Evropy a Asie každoročně vyčleňují miliardy dolarů na vývoj nových léků, vakcín a obecně na rozvoj farmakologie. Náklady na zdravotní péči tvoří až 8–9 % světového HDP a 60 % z celkových dotací jde do sektoru farmakologie.
Vakcíny, léky a prevence COVID-19, léky pro léčbu onkologie a jiných onemocnění jsou hlavní oblasti práce, kterým se věnují tisíce lékárníků po celém světě. A tyto oblasti se dnes považují za jednu z nejslibnějších investičních příležitostí.
Investice do akcií farmaceutických firem jsou zajímavé ze tří důvodů:
1. Rekordní ziskovost předních společností (například Moderna, Pfizer, Novavax nebo Johnson & Johnson) – od 11 do 27 % ročně.
2. Jednoduchý vstup na investiční trh (akcie, CFD kontrakty), a to i prostřednictvím ETF fondů.
3. Dynamika farmaceutického trhu díky výzkumu, rozšiřování poboček a pravidelnému vyrábění nových léků nebo vakcín.
Lídři na farmaceutickém trhu a specifika těchto akcií
Ziskovost akcií jakékoli farmaceutické společnosti závisí na třech hlavních faktorech:
1. Inovativní vývoj realizovaný skupinou farmaceutických společností nebo jejich jednotlivými pobočkami.
2. Návratnost výroby léků a jiných vynálezů značky prezentovaných na světovém trhu.
3. Ochrana společnosti, jejího duševního vlastnictví a rozvoje před vnějšími faktory: krádež, plagiátorství a padělání.
Samostatně je téměř nemožné pochopit zvláštnosti farmakologie a farmacie. Investorům z celého světa jsou proto k dispozici různé fondy, služby správy svěřeneckých (aktivních) účtů prostřednictvím specializovaných fondů, jakož i poradenství při nákupu cenných papírů farmaceutických společností. Dá se to považovat za jeden z faktorů úspěšné investice.
Na trh můžete vstoupit také prostřednictvím ETF fondů, z nichž nejpopulárnější jsou International Health Care SPDR Fund (symbol XLV) a iShares Biotechnology (symbol IBB). Výkonnost těchto fondů byla v uplynulém roce kolem plus 22–25 %.
Zlaté pravidlo diverzifikace (rozdělení investičního portfolia) je relevantní i pro investice do farmakologického vývoje. Nelze se 100%-ní jistotou předpovědět, jakou úroveň zisku vykáží společnosti jako Usana Health, Abbvie, Bayer či Moderna, nemluvě o indexech nových společností či startupů.
Rovnoměrným rozdělením kapitálu do více farmaceutických akcií nebo investováním do ETF fondů dokážete skvěle diverzifikovat svůj kapitál a snáze zvládnout případné období nepříznivého vývoje nebo „krachu“ některé společnosti.