Pátek, 26 dubna, 2024
- Reklama -ženy
HomeFinanceČína zpřísní pravidla, ale nezakáže vstupy domácích firem na burzy v zahraničí

Čína zpřísní pravidla, ale nezakáže vstupy domácích firem na burzy v zahraničí

- Reklama -aktualita

Čínský burzovní regulátor CSRC v pátek (24. 12.) navrhl zpřísnění pravidel týkajících se kotací domácích firem na burzách v zahraničí. Pravidla podle CSRC zlepší dohled, zároveň ale umožní čínským firmám nadále vstupovat na zahraniční burzy.

Návrh nových pravidel, která netrpělivě očekávají investoři, zveřejnila CSRC na své internetové stránce. Jejich součástí je rozšíření dohledu regulátora i na kotace čínských firem v zahraničí prostřednictvím VIE (variable interest entity) struktur.

Tyto VIE jsou právní subjekty založené čínskou mateřskou společností tradičně v nějakém daňovém ráji. Mateřská společnost a VIE mají mezi sebou dohodu týkající se práv akcionářů VIE na zisk mateřské firmy. Struktura VIE dosud umožňovala vstupovat čínským firmám na zahraniční burzy.

Podle CSRC jsou stávající pravidla regulace zahraničních kotací zastaralá a nová pravidla reflektují na touhu Číny ještě více se otevřít světu a jejich cílem není zpřísnění regulace.

Podle návrhu nových pravidel budou firmy nadále moci vstupovat na burzy v zahraničí prostřednictvím VIE struktur. Nově však budou muset zajistit soulad s čínskou legislativou a regulací.

Nová pravidla odstraňují nejistotu investorů, kteří se obávali, že Peking zcela zakáže zahraniční kotace prostřednictvím VIE struktury. Tuto využívají téměř všechny čínské technologické společnosti kótované na newyorské burze, jako jsou například Alibaba a JD.com, aby obešli restrikce týkající se zahraničních investic v některých citlivých sektorech, jako jsou telekomunikace.

Nový systém podávání žádostí o vstup na burzu bude zahrnovat také úzkou spolupráci mezi CSRC a dalšími regulačními orgány z různých odvětví, jako je například regulační úřad pro kybernetický prostor. Podle expertů nová pravidla ukazují, že se podařilo překonat komunikační překážky mezi různými regulačními úřady. Nyní bude podle nich důležité, jakým způsobem se budou realizovat a jak na ně zareagují regulační orgány v USA.

CSRC také uvedl, že čínské regulační úřady respektují rozhodnutí firem týkající se místa jejich kotace na burze a že pravidla nebudou aplikována retroaktivní.

Nejistota týkající se budoucnosti VIE struktur společně se zpřísňováním regulace a antimonopolními opatřeními ze strany Pekingu v mnoha oblastech způsobily, že akcie čínských firem kótovaných v USA letos výrazně oslabily.

Prvotní emise (IPO) čínských firem na všech světových trzích dosáhly v letošním roce podle údajů Refinitiv rekordního objemu 100 miliard USD (88,36 miliardy eur).

Veřejné konzultace týkající se návrhu nových pravidel budou otevřeny do 23. ledna 2022.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel