Pátek, 2 června, 2023
- Reklama -ženy
HomeMagazínOdpověď na ideální investiční příležitost: Diverzifikace

Odpověď na ideální investiční příležitost: Diverzifikace

- Reklama -aktualita

„Určitě se nachází v tomto investičním zaměření: globální investice,“ tvrdí Pavel Škriniar, investiční analytik Swiss Life Select.

Z pohledu na historické výnosy jednotlivých tříd investičních aktiv je zřejmé, že každý rok se na prvním místě žebříčku ocitne někdo jiný.

„Například v roce 2008 byly nejvýnosnější mezinárodní dluhopisy. O rok později to byly akcie firem z rozvíjejících se zemí. V roce 2010 si první místo vydobyly nemovitosti. Na další rok to byly zase dluhopisy. V roce 2012 se na čelo žebříčku dostaly opět rozvíjející se trhy, aby je za dvanáct měsíců vyměnily akcie amerických malých společností,“ jmenuje analytik.

Zkrátka za uplynulých 35 let se post nejvýnosnějšího aktiva podaří obhájit málokdy. Přitom skutečnost, že něco se ocitlo na prvním místě ještě neznamená, že investoři počítali zisky v desítkách procent. Byly roky, kdy zisk 1,9 % za rok byl nejvyšší možný výsledek investice.

„Zaměřit se na jeden sektor, jeden region či jednu oblast znamená, že je třeba se připravit i na výrazné poklesy hodnoty investice. Zmíněné akcie firem z rozvíjejících se zemí jsou toho velmi pěkným příkladem. Ty například v roce 1999 zhodnotily o 57,4%, ale hned v následujícím jejich ceny klesly o 30%. Podobný scénář byl iv roce 2007. Zhodnocení o 33,6 % předcházelo poklesu o 52,8 %. Zatím poslední cenový šok u tohoto typu investice byl v roce 2017, kdy zhodnocení o 28,7 % vystřídal pokles o 16,2 %. Takto zaměřené investice byly v uvedených letech vždy TOP. Buď byli na prvním místě, ať už shora nebo zdola,“ upozorňuje Pavel Škriniar.

Komu nevyhovuje skákání hodnoty investice o desítky procent oběma směry, měl by svou pozornost zaměřit na diverzifikaci. Rozložení investičního rizika po celém světě znamená to nejnižší investiční riziko. Pokud jej zároveň tvoří kombinace akcií a dluhopisů, o to lépe. A nejvhodnější je rozložit riziko v čase, tedy investovat pravidelně.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel