Křečové žíly nepodceňujte.
Pokud jde o chronických venózní nedostatečnost, v posledních letech se toho mnoho nezměnilo. Situace je většinou taková, že pokud přes kůži prosvítající křečové žíly nebolí, považujeme je jen za estetickou chybu, která je nepříjemná především v létě.
Co je příčinou toho, že většina z nás bere na lehkou váhu tuto rozšířenou civilizační chorobu, jsme se ptali chirurga a hrudního chirurga, MUDr. Zsolta Zsemlyeho.
Chronická žilní nedostatečnost (chvíle) patří k nejčastějším diagnózám nejen na Slovensku, ale v celé Evropě a Severní Americe, v podstatě v zemích s vysokým životním standardem. Onemocnění tedy můžeme hodnotit jako civilizační.
Výskyt se pohybuje okolo 60 – 70 procent, samozřejmě v závislosti na statistik, je nutné brát v úvahu i věk, pohlaví, zaměstnání a také genetické faktory. Samozřejmě, v některých populacích se vyskytuje v mnohem menším poměru (Nová Guinea 2%, Indie 6,8%, Egypt 5,8%, Tanzanie 5,5%).
Obecně platí, že asijské a africké populace jsou postiženy v menší míře. Naopak však platí, že populace Afroameričanů v USA je postižena v prakticky stejné míře jako kavkazská rasa Evropy a Severní Ameriky. To poukazuje na silný vliv prostředí a životního stylu na vznik tohoto onemocnění.
Podle statistiky má 60 procent obyvatel Slovenska problémy s křečovými žilami, kopírujeme tedy mezinárodní údaje.
V roce 1994 vznikla klasifikace CEAP, která velmi podrobně zadelila chvíle do stádií podle klinických projevů, etiologie (původu), anatomie a patofyziologie.
Vzhledem ke složitosti klasifikace má význam pro laickou veřejnost klinické dělení: C0 – C6.
Onemocnění je chronicky progresivně, začíná se ranými stádii a postupně, roky až desetiletí, se posouvá do vyšších stádií C5 až C6 (bércový vřed). Právě proto ani časné projevy onemocnění, jako jsou metličkové vény, retikulární varixy, nelze podceňovat.
I subjektivní projevy – „těžké“ nohy, otoky kotníků a lýtek, noční křeče nohou – mohou být projevem těžších změn ve venózním systému dolních končetin. Všechny tyto příznaky totiž poukazují na venózní hypertenzi, zvýšený tlak krve v žilách dolních končetin. (Nejde o arteriální hypertenzi, vysoký krevní tlak v arteriích léčen tabletami – antihypertenzivy.)
Komplikace onemocnění je vždy závažnější, jako základní onemocnění. S čím se dá počítat v případě podhodnocené venózní nedostatečnosti?
Chvíle má samozřejmě kromě klinických projevů a subjektivních potíží pacienta i možné komplikace. Komplikace mohou mít mírnější průběh, ale mohou být i vážnější, které invalidizujú pacienta, dokonce mohou přímo ohrožovat život.
Tip redakce: Zdraví je to nejdůležitější co máme, načerpejte inspiraci jak se o své zdraví správně starat.