Čtvrtek, 30 března, 2023
- Reklama -ženy
HomeRady a NávodyProč a jak do bytu pořídit starožitný nábytek?

Proč a jak do bytu pořídit starožitný nábytek?

- Reklama -aktualita

Starožitný nábytek je historicky a umělecky významný nábytek, který už se delší dobu nevyrábí či aktivně nepoužívá. V památkovém zákoně se stáří pro pojem starožitnost stanovuje na minimálně 50 let. Nábytek je součástí domácností již od pravěku. První primitivní, ale funkční nábytek byl vytvořen z dřeva, kamenů či kostí. V průběhu let se vzhled a materiál nábytku zásadně měnily, avšak účel nábytku zůstal téměř stejný. Zpohodlnit člověku bydlení, poskytnout úložné prostory a místo k odpočinku a zkrášlit prostředí domu či zahrady.

Starožitný nábytek do moderního bytu?

V dnešní době moderní architektury se při designování bytů klade důraz na rovné linie, minimalismus a jakousi optickou čistotu. Někdo si může myslet, že starožitný nábytek patří jen do muzea, na zámek, do dobových budov. Starožitný nábytek však může dodat i vašemu bytu osobitost a charakter. Vkusné zakomponování starožitného zrcadla, křesla či lustru může váš moderní byt, který by jinak mohl působit příliš sterilně, velmi zútulnit.

Jak postupovat při výběru starožitného nábytku?

Při výběru starožitného nábytku do bytu bychom určitě měli myslet na jednotnost období, ze kterého nábytek pochází. Kombinace dvou či více historických slohů totiž může působit nejednotně a chaoticky. Taktéž bychom se měli mírnit, pokud vybíráme starožitný nábytek do moderního bytu, a nekupovat největší a nejvýraznější kousky. Zvolme spíše menší a dekorativní kousky. Samozřejmě pokud máme celý byt laděný do nějakého konkrétního historického slohu, tak se meze v rámci období nekladou.

Jestliže má být daný kus nábytku denně využíván (například židle, postel, komoda), měli bychom při výběru zaměřit pozornost na stav nábytku, aby se nám po nějakém čase nerozpadl. Pokud bude daný kus složit pouze dekorativním účelům (hodiny, zrcadlo, lustr), stav by měl být také co nejlepší, můžeme však počítat s tím, že se s daným kusem nebude každodenně manipulovat.

Při organizaci bytu se zaměřte nejdříve na největší kusy nábytku (postele, stoly, skříně) a postupně plánujte menší kousky a dekorace. Zamezí to pak situaci, kdy kvůli moderní lampičce budete muset měnit barokní postel s nebesy anebo kvůli starožitným židlím kupovat nový stůl.

Kreativitě se meze nekladou a vkus je subjektivní. Tmavý pokoj může rozsvětlit například bíle barokní zrcadlo, do bíla laděný pokoj zase může obohatit tmavá dřevěná komoda. Pokud máte vysoké stropy, proč na ně nezavěsit dobový lustr? A pokud jste knihomol, dobová knihovna bude to pravé. Jestliže máte v pokoji velkou ozvěnu, koberec či závěsy zamezí odrážení zvuku od rovných ploch. Pokud vám v interiéru vizuálně ještě něco chybí, určitě zkuste zakomponovat třeba sadu starožitného porcelánu, obraz, kyvadlové hodiny nebo sošku.

Vyberte si ze široké nabídky starožitného nábytku na https://zamekstracov.cz/.

Proč si vybrat do bytu starožitný nábytek?

Starožitný nábytek jednoduše do vašeho interiéru vnese charakter a kus historie. Poslouží jako dekorace i funkční kus a díky kvalitnímu materiálu a ruční výrobě, která je u starožitného nábytku běžná, vám určitě bude sloužit ještě dlouho.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel