Úterý, 31 ledna, 2023
- Reklama -ženy
HomeInvesticeV případě prudkého ochlazení ve Francii hrozí v lednu výpadky elektřiny

V případě prudkého ochlazení ve Francii hrozí v lednu výpadky elektřiny

- Reklama -aktualita

Francie může v lednu zaznamenat výpadky elektřiny, pokud se výrazně ochladí, varoval provozovatel rozvodové sítě Réseau de Transport d’Électricité (RTE). Neobvykle vysoký počet jaderných reaktorů je totiž mimo provoz pro údržbu.

Společnost RTE ve svém aktualizovaném odhadu pro leden uvedla, že by v případě nepříznivého počasí zřejmě musela aktivovat krátkodobá omezení dodávek elektřiny některým velkým výrobcům, nebo dokonce snížit napětí v síti. V krajním případě by podle RTE mohlo dojít k přerušení dodávek elektřiny až na dvě hodiny.

Podle aktuálních předpovědí je ale takové prudké ochlazení počasí velmi nepravděpodobné, uvedla RTE. „Takže riziko přerušení dodávek elektřiny je v podstatě vyloučeno, minimálně na začátku ledna.“

Toto varování připomíná, že energetická krize v Evropě ještě zdaleka neskončila, i přes uvolnění během tohoto týdne, kdy ceny plynu a elektřiny klesly z důvodu zvýšení dodávek zkapalněného plynu (LNG) z USA.

Vysoké ceny plynu a elektřiny donutily některé evropské výrobce omezit produkci. Vlády na krizi zareagovaly snížením daní a subvencemi, aby zmírnily její vliv především na domácnosti.

Aktuálně je mimo provoz více než čtvrtina z 56 atomových reaktorů koncernu Électricité de France (Edf). Pandemie totiž narušila programy údržby elektráren. EdF také objevila poruchy v některých reaktorech, které zůstanou mimo provoz déle, než se plánovalo.

Celková kapacita jaderných elektráren EdF ve Francii činí 61 gigawattů (GW), přičemž po většinu ledna bude k dispozici 43 až 51 GW, což je rekordní minimum pro toto období roku, uvedla RTE.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel