Pátek, 2 června, 2023
- Reklama -ženy
HomeRady a NávodyZachrání životní pojištění OSVČ před výpadkem příjmů?

Zachrání životní pojištění OSVČ před výpadkem příjmů?

- Reklama -aktualita

Ať už chceme nebo ne, každou událost v našem životě zkrátka neovlivníme. Lehce se může stát, že skončíte v nepříjemné situaci v podobě výpadku příjmu. A proto je dobré být připraven.

Jste-li zaměstnanec a skolila vás nemoc, zaměstnanecký poměr vám zaručí, že za dobu svého stonání dostanete náhradu mzdy, na kterou máte právo dle platného zákoníku práce. Co ale OSVČ?

Zdravotní, nemocenské a životní pojištění

V případě, že podnikáte na sebe, tento luxus nemáte. Máte však několik možností, jak se před nemocí, alespoň z finančního pohledu, ochránit. A to v podobě platby nemocenského či životního pojištění.

Vezměme to ale od začátku.

  • Zdravotní pojištění OSVČ

Každý měsíc je vaší povinností odvádět zálohu na zdravotním pojištění, která se odvíjí od vašeho příjmu. Zdravotní pojišťovna každý rok udává minimální částku, kterou musíte platit i s těmi nejnižšími příjmy.

Minimální záloha OSVČ (při hlavní činnosti) na zdravotní pojištění v roce 2022 jsou ve výši 2 627 Kč.

Ale pozor! Zdravotní pojištění automaticky neznamená, že jste kryti v případě nemoci. Pokud chcete, můžete si připlatit pojištění nemocenské.

  • Nemocenské pojištění OSVČ

Platba nemocenského pojištění není povinná. Pokud ovšem onemocníte, odcházíte s prázdnou. Díky pravidelné platbě této částky můžete v případě nepříjemnosti v podobě nemoci čekat peněžní podporu od státu, a to od 15. dne marodění.

V roce 2022 to jsou 2,10 % z vyměřovacího základu (při hlavní činnosti). Nejmenší možný základ je však 7000 Kč, to vychází na platbu 147 Kč měsíčně.

Platí zde přímá úměra − čím víc zaplatíte, tím vyšší náhradu za nemoc dostanete.

Stejný princip můžeme aplikovat i v případě ošetřovného pro OSVČ. Na to jako podnikatel máte nárok ve chvíli, kdy jste plátcem právě zmiňovaného nemocenského pojištění. Můžete tak bezstarostně strávit čas péčí o své blízké.

  • Do třetice všeho dobrého: životní pojištění

Komerční pojišťovny v dnešní době nabízí širokou řadu produktů a pojistit se můžete téměř na cokoliv. Pojištění proti úrazu či smrti jsou jedny z nejnabízenějších produktů.

Takzvané „životko“ je pro OSVČ další cesta, kterou můžete využít v rámci svého bezpečnostního polštáře. V dnešní době rozeznáváme několik typů životních pojištění. Jak se v tom ale vyznat?

Existují dva druhy životního pojištění pro OSVČ (i pro ostatní)

  • klasické životní pojištění
  • životní spoření s možností rezervy

Klasické životní pojištění funguje tak, že v případě úrazu nebo jiné situace, která způsobí nepříjemnosti ve vašem životě, vám pojišťovna proplatí smluvenou částku. Pokud se žádné pojistné plnění nestane, zaplacené peníze „propadají“ a vy ze zaplacené částky nedostanete nic.

Životní spoření s možností rezervy působí jako určitá forma investice. Pojišťovna získává platby pojistného od svých klientů a část prostředků se snaží zhodnotit a vytvořit tím určitou rezervu.

Tip! Vynaložené platby za životního pojištění si můžete odečíst ze základu daně v daňovém přiznání. A to až do výše 24 000 Kč.

Nastavte životnímu pojištění správné limity

Životní pojištění je velmi variabilní a mělo by se vám přizpůsobit na míru. Můžete vybírat z celé řady různých připojištění a individuálně nastavovat i limity svého pojištění. Pro OSVČ bude pojistka vypadat jinak než pro zaměstnance, zohlednit byste měli ale i svůj věk, rodinnou situaci, splácené úvěry a další věci. S celým procesem výběru by vám tak měl pomoci odborník na životní pojištění, který zná trh pojištění a bude vědět, jak vás v něm navigovat.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel