Home Rady a Návody Je cestovní pojištění nutné i při cestách po Evropské unii?

Je cestovní pojištění nutné i při cestách po Evropské unii?

0

Dovolená v zahraničí bývá pro všechny časem dobrodružství i odpočinku. Všichni se ale shodneme, že tyto zážitky nemusí být jen pozitivní, protože nikdy nevíme, co se může stát. V takových případech pak hledáme, na co vlastně máme v rámci pojištění nárok a kdo nám pomůže tyto situace řešit. Při cestách po Evropě nám může sloužit evropský průkaz zdravotního pojištění. Proč to s ním ale není tak jednoduché? Jaké možnosti se nám díky němu nabízejí a proč je dobré si základní cestovní pojištění raději mít?

Evropský průkaz zdravotní pojišťovny – vstupenka do systému zdravotní péče

Každý občan Evropské unie, který si platí zdravotní pojištění ve své zemi, má nárok na ošetření ve státech EU na základě průkazu zdravotní pojišťovny. Při cestách do některých států je potřeba pro základní ošetření k tomuto průkazu přidat ještě evropský formulář, který vám na požádání vydá vaše ZP. Může se zdát, že je tedy průkaz určitou cestou jak při plánování dovolené ušetřit. Jaké jsou tedy jeho výhody a nevýhody?

  • Všechny státy EU poskytnou po předložení průkazu nutnou a neodkladnou péči ve veřejných a státních zdravotních střediscích. Ovšem v případě, že se v danou chvíli obrátíte na soukromé zdravotní středisko, hrozí, že si celou péči budete muset hradit sami.
  • Průkazka vám nabízí péči stejnou jako místním občanům. I za stejných podmínek. Takže v případě, že si místní musí platit vysokou spoluúčast, nezbyde nic jiného ani vám. Komunikace bude probíhat pouze v místním jazyce, pokud budete mít štěstí, v angličtině. Zvažte tedy, zda se dokážete daným jazykem domluvit.
  • Pozor – tím, kdo rozhoduje, zda je péče opravdu nutná a nesnese odkladu, je vždy ošetřující lékař. Proto v okamžiku, kdy by hrozilo, že jste péči nepotřebovali nutně, po vás můžou chtít kompletní úhradu z vlastních zdrojů. Musíte proto počítat s poměrně vysokou částkou v rezervě pro tyto případy. Cestou k rychlému získání financí na úhradu péče pak může být nebankovní půjčka..
  • Opatrní byste měli být také v případě, že se v rámci dovolené chystáte do hor. Kartička zdravotní pojišťovny s evropskou působností totiž nezahrnuje náklady spojené s výjezdem horské služby na vaši záchranu. Cena za takový výjezd pak šplhá ke statisícům korun.

Je tedy dobré, pokud si výše uvedené výhody a nevýhody uvědomujeme, a pak se na základě každé cesty rozhodujeme. Je totiž poměrně velký rozdíl, jestli do zahraničí jedeme jen za hranice do našich okolních států a za lékařskou službou můžeme přijet nazpět do Čech. Bohužel ale nikdo z nás neví, co ho potká a v jakém stavu bude. I proto je na místě možná rizika nepodceňovat a podívat se na bonusy, které cestovní pojištění nabízí.

Dovolenou s klidným srdcem vám zaručí jen dobré cestovní pojištění

Cestovní pojištění nabízí oproti pouhému spoléhání na průkaz zdravotního pojištění velkou výhodu. Bez ohledu na to, jestli se jedná o cestu soukromou, pracovní a bez ohledu na délku jejího trvání si můžete zvolit výši krytí, které vám cestovní pojištění zaručí. Cestovní pojištění vám totiž může pomoci v případě větších nepříjemností a to nejen při komunikaci s místním zdravotním systémem.

Někteří lidé mylně předpokládají, že jejich sjednané nejlevnější pojištění pokryje všechny nastalé situace a můžou se na něj kdykoliv spolehnout. Tento systém ale funguje jinak. Můžete si vybrat mezi více produkty a porovnat nabídku podle toho, co opravdu potřebujete.

Jiné pojištění by si měl sjednat sportovec, který se chystá při své dovolené vystoupat na Mont Blanc, jiné turista, který plánuje pobyt v lázních. Důkladně si proto prostudujte obsah jednotlivých balíčků. Ty se pak liší i cenou, kterou za pojištění zaplatíte.

Jaké jsou tedy benefity cestovního pojištění?

Existuje celá řada možností, které si můžete připojistit. Kromě poskytnutí první pomoci nebo akutní zdravotní péče, ať ve státní nebo soukromé nemocnici, vám cestovní pojištění pomůže pokrýt i náklady na hospitalizaci či případnou repatriaci do České republiky.

Uhradí vám i veškeré náklady na léky či případnou přepravu tělesných ostatků zpět do vlasti. Mnoho lidí si mylně myslí, že zrovna tyto převozy jsou plně hrazeny z fondu zdravotního pojištění a stačí jim k tomu výše zmíněný průkaz. Bohužel tomu tak není, a pokud se něco takového stane, částky stoupají do závratných výšin.

Díky cestovnímu pojištění si také můžete zajistit, že se vám dostane náhrady v případě, kdy dojde ke zrušení pobytu z vaší nebo jiné strany. Může vám pomoci i v okamžiku, kdy letecká společnost ztratí nebo rozbije vaše zavazadla.

V případě cestovního pojištění není handicapem neznalost místního jazyka. Připlatit si totiž můžete za asistenční služby, které vám pomohou v případě, kdy neumíte jazyk daného státu a víte, že se nemáte šanci v místní nemocnici domluvit. Asistenční služby většinou fungují 24 hodin denně, proto ani případný posun času nebude problém.

Rada na závěr

Bez cestovního pojištění můžete zaplatit až miliony. Bohužel i takové částky po vás můžou vymáhat v případě, že jste někomu poškodili jeho majetek nebo se vám stala taková nehoda, která potřebovala výjezd záchranného systému. Když se tedy podíváte, co může hrozit v případě, že se spolehnete pouze na systém základního pojištění v rámci evropské unie ve srovnání s částkou celé vaší dovolené, je na místě cestovní pojištění opravdu zvážit. S výdaji, které vynaložíte na dovolenou, vám můžou pomoci také na http://proficredit.cz/.

Nenechávejte sjednání cestovního pojištění na poslední chvíli, ať máte čas nastudovat veškeré podmínky, případně se obraťte na vašeho finančního poradce. A pak už si jen užívejte zaslouženého odpočinku s klidným srdcem, že v případě jakékoliv situace dostanete pomoc, kterou budete potřebovat.

Exit mobile version