Home Finance Plynové krizi jsme mohli předejít rychlejší transformaci na OZE

Plynové krizi jsme mohli předejít rychlejší transformaci na OZE

0

Ceny energií byly dlouhodobě podhodnoceny a lze očekávat jejich několikanásobné zvýšení. Uvedla to Slovenská asociace fotovoltaického průmyslu a OZE (SAPI) s tím, že Evropa mohla aktuální plynové krizi předejít rychlejším přechodům na obnovitelné zdroje energie, ale také tím, že by Německo nezačalo předčasně odstavovat své jaderné elektrárny.

Ceny plynu na evropských burzách v uplynulých dnech vyskočily na historická maxima poté, co z Ruska přestal do Evropy téct plyn přes severní plynovod Jamal. „V plné míře se potvrzuje předpoklad, na který SAPI roky upozorňuje – ceny energií byly dlouhodobě podhodnoceny. Příští rok očekávám jejich několikanásobné zvýšení, což s sebou přinese i hospodářské škody. Mnohé subjekty totiž nebudou schopny dostatečně rychle zareagovat. Nejvíce se obávám o veřejný sektor , který s prudkým nárůstem cen při rozpočtování nepočítal,“ uvedl ředitel SAPI Ján Karaba.

Podle SAPI bude „skokový nárůst cen“ jasný a nepřehlédnutelný signál pro organizace i domácnosti, aby začaly vyrábět vlastní energii z obnovitelných zdrojů energie. „Představují nejlevnější řešení, které je prakticky nezávislé na vývoji cen komodit na světových trzích,“ připomíná Karaba.

I když Slovensko patří k nejplynofikovanějším zemím v Evropě a zemní plyn využívá i velká část tepláren, SAPI odmítá plyn také jako přechodnou náhradu uhlí či jiných zdrojů energie. Přestože má zemní plyn nižší emise než uhlí, Karaba upozorňuje na úniky metanu při těžbě a přepravě. Tento plyn má podle jeho slov větší vliv na oteplování než oxid uhličitý.

Alternativou k vytápění domácností zemním plynem by podle Karaby měla být tepelná čerpadla. „Jsou ideální pro podlahové vytápění a nízkoteplotní radiátory. Zajišťují vytápění a ohřev vody, ale dokážou i chladit, což je při každoročně rostoucích teplotách obrovské pozitivum. Moderní technologie zabezpečují jejich dostatečný výkon až do minus 25 stupňů Celsia. Teplo získávají z okolního prostředí a ne jsou závislé na dodávkách plynu či jiných paliv,“ vysvětluje.

Provoz tepelných čerpadel je závislý pouze na dodávce elektřiny, ale iv tomto případě existuje řešení. Tepelná čerpadla jsou kombinovatelná is jinými obnovitelnými zdroji, jako například fotovoltaika. Podle Karabu tak můžeme u nových a obnovených budov mluvit io úplné energetické samostatnosti, protože dokážou vyrábět teplo a energii za minimální provozní náklady bez ohledu na rostoucí tržní ceny a problematické dodávky zemního plynu či dokonce energií.

Exit mobile version