Středa, 8 května, 2024
- Reklama -ženy
HomeInvesticeNedostatek IT odborníků je celosvětový problém

Nedostatek IT odborníků je celosvětový problém

- Reklama -aktualita

Nedostatku IT odborníků nečelí pouze Slovensko, je to celoevropský i celosvětový problém. Setkávají se s ním i Spojené státy americké, celá Evropa či Spojené arabské emiráty. Jelikož tito odborníci ovládají angličtinu a umí svou profesi vykonávat na dálku, přesouvají se za nejlepšími nabídkami. Země to tedy řeší dvěma způsoby – zlepšením vzdělávání IT odborníků nebo přilákáním zahraničních specialistů. Slovensko si počíná v obou případech poměrně laxně. V rozhovoru pro TASR to řekl prezident IT Asociace Slovenska (ITAS) Emil Fitoš.

V tomto kontextu Fitoš poukázal na připravovanou reformu vysokého školství. Je podle něj otázkou, zda přinese podporu právě těch studijních oborů, které jsou výsostně prakticky zaměřeny. „Protože pokud budou pracoviště hodnocena za vědeckou činnost, tak na takových praktických oborech, jako jsou informační technologie, se budou profesoři, docenti a odborní asistenti muset věnovat psaní prací a studií místo toho, aby produkovali například profesní bakaláře, což je v mnoha případech úplně dostačující kvalifikace pro informatika,“ řekl Fitoš. Ilustroval to na příkladu Estonska, kde 70 % IT odborníků ukončí vzdělávání bakalářským studiem a poté jde do praxe. Problematiku vysokoškolského vzdělávání by bylo podle něj dobré uchopit jinak a je třeba se podívat zejména na obory, kde se úspěšnost absolventů při hledání práce blíží nule.

Druhou možností, jak řešit problém s nedostatkem IT odborníků, je přilákat je ze zahraničí. „Takto funguje Česká republika, která ze zahraničí táhne už studenty a pak i informatiky. Takhle funguje Polsko, kde je pár sto tisíc lidí z Ukrajiny – samozřejmě, nejde jen o IT ‚tečkáře‘ – a teď tam proudí davy informatiků z Běloruska,“ porovnal Fitoš s tím, že Slovensko je však v tomto směru naprosto apatické.

„Naše politická rétorika je taková, že zde nechceme imigranty, a to navzdory tomu, že by šlo o vysoce kvalifikované lidi s velkou přidanou hodnotu. Není možné, abychom na tuto rétoriku nedoplatili,“ řekl Fitoš s tím, že ITAS spolu s partnery vytvořila program pro lákání talentů ze třetích zemí. „Podařilo se nám dostat na Slovensko desítky šikovných studentů IT z Ukrajiny, pracujeme na příchodu moldavských ‚tečkářů‘. Avšak stát nám s tím pomáhá jen v omezené míře, chybí systémová podpora podobných projektů,“ uzavřel Fitoš.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel